טִגֵּן = קְּלֶלֶה

קטגוריה: בישול ותזונה

חלק דיבר: פ | ניב: אורמיה / נאר'אדא

הטיות, מינים וזמנים -

אני / עבר: קְּלֶלִי


הערות, תוספות ודוגמאות (למילה זו בלבד!)

   +  לחצו להוסיף הערתכם

ההודעות, מהחדשה לישנה:

* 28.01.2014  טוני אלקנה דאכרה-ברץ barattony [at] yahoo [dot] fr כתב/ה: טגן.לשנ.דדנ.אתר ארמ.גבר.אינטרנת. קְּלֶלֶה הקשר לשורש קלה די ברור,ההבדל בין צורות של ערבית ורומנית או שפות סלביות הוא בנוכחות של ל נוסף.ברומנית CALIRE R=L ראה האות "ר".השוה QELELA (קְּלֶלֶה) CALIRE...CALILE...לטגן בצורה...קלילה. ברומנית למילה "טגן " יש קרוב משפחה...TINGIRE...מחבת..טיגן שוש 251. TEIGAN.TAGIN ערבית...גם בבלקן ובאזורי סיבריה.ראה DER .
Tigáie (-ắi), s.f.DER.DEX.JOI.23.01.14.18.40.FRIG.3C. – 1. Vas de bucătărie pentru prăjit, cratiță. – 2. Căldare, Tingire, lagăr. – 3. Mic recipient în care se punea praful de pușcă la vechile arme de foc. – Var. înv. tigan. Mr. tigane, megl. tigana. Mgr. τιγάνι (Miklosich, Fremdw., 132; Cihac, II, 706; Tiktin; Vasmer, Gr., 142), cf. cuman. tegana (Kuun 124), sl. tiganŭ, bg., sb., cr. tigan, rus. tagan. – Der. tigăiță, s.f. (tigaie mică; casoletă).
ציונים רומנים:אחד מהמאפינים של המטבח הרומני הנוצרי הוא השמוש המוגזם בטגונים.כל דבר מטגנים באריכות.אני אומר לכל אחד שכך הורסים והורגים את המזון. אני מדבר לקירות. 2.גם יהודי רומניה מטגנים,היום בשמן פעם בשומן אוזים,עופות.זה היה טוב לחורפים הארוכים...לא בחופי ישראל,גם העמים של המזרח הרחוק מטגנים...אבל בקלות...ראה קליה. .3 באתר הרומני של המלון האטימולוגי רואים בקלות נוכחותם של מילים עבריות,דומות לעברית במובן ליתר דיוק מדעי tigan tigana τιγάνι tiganŭ צורות שונות של מחבטים בבלקן כולל ביוונית.המיךה קיימת ברוב הניבים הרומנים.

4.אין טגן במקרא לפי שוש.קונק.אולי בני ישראל לא טגנו את מזונם.במלון שושן 247 טיגן, טגן٭ עם נקוד הו עם כןכב...מילה מקראית עתיקה. 5.טיגנא ארמ.בבל.157 טיגונים. טיגני = טגונים...שם מקום. כך כתוב...אולי מקום עתיק של בני ישראל בבבל שעשו מעין טגונים FISH AND CHIPS של ימי קדם..אגב בפריס של שנות ה 60 כל הדברים המטוגנים במקור מוגרבים,מדיטרנים..BEIGNETTES ..רחוצים,טבולים. הטגון בשמן רותח כעין רחצה,טבילה,המטבח האיטלקי ספרדי או צרפתי גם מאוד ציורי בבטוים.הם לא מביאים את מטבחם ...מארצות סלביות אלא מים שבקצה 6 .טגן בארמית במקרא לפי מלמד.136 לא קיים.לא טגנו בימי בית המקדש ?!? נחפש עוד קצת...מצאתי ..מחבת אבל אופים בה,כעין צליה אפיה מודרנית ללא שמן או טגון עמוק שפעם היתי מומחה בשיטה ...אגב ריחנית אבל לא בריאה בעקר בשעות הערב. בזמן המקדש האל הטוב אמר לשרוף את החלב או שומן הבהמות. 7.טגן ערבית.375 מחבת(359 שוש.קונק.641 בשש מקום. ) PAN טגין TAGIN طاجن TAJIN WEHR DCT550 .אין שום פועל ערבי ...טגן.גם לא במלון האטימ. שלי באינטרנת. אנשים לא מתעיפים לחפש...מה כולם רומנים פראירים וטמבלים כמוני...לא מקבלים מענקי מחקר לא טורחים למצוא מובנים שונים. ערבי סקרטס.355 ..TAGIN,SAUCEPAN . תשפטו בעצמכם. איך לאיית נכונה באירופית מערבית..עם J או G .נכון שזה לא משנה לכם ?!? טעות נוראית...ג עברית או ערבית =G אירופית למען הדיוק המדעי ודיוק השם שהוא...נגזרת מה...שם ..האל..מילות של שפת הקודש.ראה אות ג=G ציונים חשובים לאבותינו הנבונים ששמרו על בריאותם כי כך לימד אותם האל מסיני : ויקרא ו:יד . על מחבת בשמן תעשה.ארמ. ועל מסריתא במשח תתעבד.1.מחבת =טיגן באבן שושן,טיגנא ארם בבל,מסריתא MASREITA בארמית במקרא ...אבל שפה שאומרת לנו לדוברי עברית היום ...למשוך ...למרוח בשמן את המחבת (שמן זך) לא בכמות מוגזמת 2.סריח ארמ.בבל.326 נדבק,נאחז,עודף...סרוח,מסריח.שאלה של רומני תם שלא דיבר ארמית בילדותו..רק למד תורה...איך ידעו חכמי בבל שעודף, שומן לא טוב,שמן שרוף או לא זך מתקלקל ומסריח...ושאנשים שמנים מזיעים בגלל השומן שלהם בחום של ערבות המדיטרנה.?!? ברומניה בבתים של אכרים נוצרים משאירים תדיר את המחבתות עם שומן שרוף...שממש מסריח.RÂNCEZIT מוחמץ ו..נקרש.הנאצים הרומנים ...צחקו תמיד מבתי היהודים בהם היה תמיד ריח של שום וקציצות שטוגנו בשמן עמוק...אהי שואל אותם היום אם הין פעם באיטליה איפא בכל מסעדה יש ריחות של שום וטבלינים שרופים,גם ביוון שפשוט מטריפים את החושים.פעם ברודוס הלכץי אחרי ריח כזה והגעץי לגריל משגע,כמעט התעלפתי מהניחוח.היה לי גם גריל על גג בדיזנגוף שבשם את כל הרחוב. היה לי...הרבה דברים היו לי בחיים...רק הזכרונות נשארו. טגונים מוזרים. 1.לא מצאתי טגן בסנסקרית.אני בטוח שישנה מילה יפה אבל אין לי מלון צרפתי הודי,או סנס.בהודו מטגנים הרבה. 2.טגן ביוונית.אני חיב להזיז את המילון של 4 קג שלי.רומני יווני נורד 269 לטגן TEGANIZO
τέγάνιςμά TEGANISMA. τέγάνιζω טיגון.דברים מוזרים ביוונית,בסדור אחר של האותיות טגן זו TEGANI ZO .בשפות של המאמר הרומני TEGANI מופיע בצורות שונות של סדור האותיות. TEGANISMA...שמטגנים SEMITAGNIM.אני הוספתי עוד אות מ M .במלון GRC.BAIL. 1892 המילה טגן ב8 מקומות.לטגןףגריל מחבת TAGENISTAI שם מחזה של ARISTOPHANE המטגנים,אלה שעושים גריל מחזה שאבד,קומדיה.טגינון τάγινον TAGINON .טיגונ-ים .ביוונית מחבת ..טיגנ-א של בני ישראל. 2 . מילים מוזרות בלטינית. NADEJDE רומנית 1900 דפ.659 . TINGO.TINGERE קרוב של המילה היוונית TEGGO מבוטא TENGO τέγγω .לטבול,להשות,למרוח, למשוח,לצבוע, לחשל.אבך לחשל ברומנית CALI-T...זה דומה באופן מוזר ל..קלה,צלה.ראה קלה. אגב ברומנית TINGIRE מחבת מצופה דומה באופן מוזר ללטינית TINGERE לצפות בחומר זגוגי SMALŢZ ברומנית ENAMEL בכדי שמה שמטגנים לא ידבק. ברומנית ATINGE-RE לא ינגע,יגע,לא ידבק,יצמד. ג.28.01.14.קר-א .שלג גדול.-5 מעלות.
נ.ב.המילה היפיפיה "קללה" קשורה לשורש הארמי עברי ערבי "קלה".יש לי מאמר שונה.
מידע

התווסף על ידי גבריאל באגר
בתאריך 22/03/2010

מידע הערך "טִגֵּן" בויקימילון